بررسی سلفی نمایندگان مجلس با موگرینی از لحاظ فرهنگی

در گفت وگو با جهانگیر الماسی و هوشنگ توکلی

 

درباره آسیب‌شناسی ماجرای عکس سلفی تعدادی از نمایندگان مجلس با موگرینی (نماینده عالی اتحادیه اروپا) که در حاشیه مراسم تحلیف ریاست جمهوری اتفاق افتاد از نظر فرهنگی با دو هنرمند و بازیگر پیشکسوت و صاحب‌نظر گفت وگو کردم. نظر جهانگیر الماسی و هوشنگ توکلی را در این باره می خوانید:

 

نشانه شناسی سلفی‌بگیران مجلس

جهانگیر الماسی، بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر اظهار داشت: اگر بخواهیم از جنبه نشانه‌شناسی به قضیه نگاه کنیم، این حادثه حکایت از حفره‌های فرهنگی و معرفتی در ذهن برخی از سیاستمدارها و قانونگذاران ما دارد. بسیاری از کاستی‌هایی که امروز در مملکت پیش آمده و همچنین دور شدن بعضی از مسئولان و سیاستمداران ما از ارزش‌های انقلاب، از جمله عدالت اجتماعی، مردمی بودن و هویت ملی و دینی ما به خاطر همین حفره‌هاست.

وی تصریح کرد: در این رفتار، نه بار معرفتی و انسانی و اجتماعی دیده می‌شود و نه حتی بار علمی. این نشان می‌دهد که افرادی که این کار را کردند جایگاه و مسئولیت خود را نمی‌شناسند. به قول ما هنرمندان، آنها سیاهی لشگرهایی هستند که به اشتباه، صندلی‌های اندیشه و تفکر و قانون‌گذاری را پر کرده‌اند.

الماسی ادامه داد: اقدام برخی از نماینده‌های مجلس برای گرفتن عکس از موگرینی، نمایش بی‌هویتی این افراد بود. بدون تردید رفتار و نوع مواجهه این افراد با یک زن سیاستمدار خارجی، با آموزه‌های مذهبی ما در تضاد است. باید بررسی شود که این افراد به اصطلاح نماینده مجلس، چه جذابیتی در این خانم دیدند که این‌گونه مشتاق گرفتن عکس سلفی با وی شدند.

این هنرمند در پایان تأکید کرد: این رفتار، ضرورت بازنگری در افرادی که این جایگاه مهم را در اختیار دارند را پررنگ‌تر کرد. وقتی افرادی که الگوهای «قانون‌گذاری» هستند، خودشان این‌گونه رفتار می‌کنند، از جوانان و نوجوانان چه انتظاری دارند؟ اقلیتی که دست به این کار زدند نماینده ملت ایران نیستند و توان و شایستگی مدیریت و قانون‌گذاری ندارند.

 

واژگونی اخلاق در مدیریت سیاسی کشور

هوشنگ توکلی که سریالی درباره اسوه قانونگذاری و نمایندگی مردم یعنی «شهید مدرس» را در کارنامه دارد نیز گفت: هر نهاد و سازمانی که برای افراد، مقام ایجاد می‌کند و شخصیت‌های حقیقی را به شخصیت حقوقی تبدیل می‌کند، نسبت به نگاه مردم به مدیریت کلان جامعه خیلی موثر است. از این نظر، شاید اگر این رفتار برخی نماینده‌های مجلس در یک موقعیت خصوصی و خارج از مسئولیت سر می‌زد، خیلی مهم نبود. اما وقتی به عنوان نماینده یک ملت در یک مکان مقدس به نام مجلس شورای اسلامی چنین رفتار بچگانه‌ای از آنها سر زده، خجالت‌آور و قابل نقد است.

وی افزود: اگر بخواهیم این اتفاق را از نظر فرهنگی بررسی کنیم باید گفت که این رفتار، گویای عدم رشد اخلاقی این افراد است. واژگونی اخلاق در حیطه مدیریت‌های کلان خودش را در رفتار کم ارزش این افراد نشان می‌دهد.

توکلی تصریح کرد: باید نسبت به این ماجرا هشدار داد و گفت که هیچ اشکالی ندارد برای برخی از مسئولان و نماینده‌ها، دوره آموزشی برپا کرد که به‌عنوان مسئول و نماینده ملت یاد بگیرند که براساس مسئولیت خود رفتار کنند و نه موج احساسات.

 

این دو مصاحبه، امروز در صفحه 10 روزنامه کیهان منتشر شده است.

/ 0 نظر / 23 بازدید